Kijelentkezett felhasználó kép

ÚTRAVALÓ GONDOLATOK

ÚTRAVALÓ GONDOLATOK
Próbáld ki a videótárunkat egy hétig ingyen Kipróbálom

10 fogyókúrás tévhit, aminek mostantól már nem fogsz bedőlni!

Korábbi írásaimban megismerkedhettél a kiegyensúlyozott, egészséges étrend elméleti alapjaival, a megfelelő napi étkezési ritmus jelentőségével, az optimális, egészséges, kiegyensúlyozott reggeli, tízórai és uzsonna, ebéd, vacsora összeállításának trükkjeivel, az étrendbe illeszthető desszertek körével, a megfelelő mennyiségű és minőségű folyadékfogyasztás jelentőségével. Utolsó, záróírásomban a leggyakoribb fogyókúrás tévhiteket tekintjük át.

  1. Nem reggelizem, így egy csomó kalóriát megspórolok! - A megfelelően összeállított, kiegyensúlyozott reggeli (és ez alatt nem a reggeli müzlitálat értem narancslével) nem hogy akadálya, hanem kifejezetten segítője a testtömeg-csökkentésnek. Hozzájárul az anyagcsere megfelelő működéséhez, a megfelelő napi kalória.- és tápanyageloszláshoz és segít elkerülni a délelőtti nassolást és a háromfogásos, túl magas kalóriatartalmú ebédet.

  2. Este 6 után nem eszem! - Olyan fogyni vágyóval még nem találkoztam, aki legalább egyszer életében ne próbálta volna ki ezt a “módszert”. Az természetesen rendben van, hogy nem este 8-kor falunk be egy ebédnyi vacsorát, de annak nincs jelentősége, hogy este 6 után eszünk-e még. A legtöbb dolgozó, családos embernek olyan napirendje, hogy este fél 7-fél 8 körül kerül sor a vacsorára, ez is teljesen rendben van, a vacsoránál (is) a lényeg a mennyiségen és a megfelelő kalória- és tápanyagtartalmon, alapanyagválasztáson van. Erről korábbi írásomban írtam bővebben. Arra figyeljünk, hogy lefekvés előtt 2 órával már ne együnk, ne nasizzunk az esti filmnél a kanapén.

  3. Nem eszem szénhidrátot! - Az előzőhöz hasonlóan ezt is minden fogyni vágyó kipróbálta már. Jellemzően anéálkül, hogy tisztában lennének azzal, hogy a zöldségek és a gyümölcsök, a tejtermékek egy része is szénhdirátforrásnak tekinthető, azt pedig mindenki belátja, hogy a testtömegcsüökkentő étrend alapkövei a zöldségek, tehát nem lehet szénhidrátok nélkül fogyni. Ráadásul, ahogy az első írásomban is kifejetettem már, a magas keményítőtartalmú összetett szénhidrátok (pl. teljes kiőrlésű gabonákból készült kenyerek, tészták, barna rizs, bulgur stb.) a fogyni vágyó egyik legfontosabb energiaforrásai, hiszen a sikeres, hosszú távon is megtartható fogyásnak nem a nullkalóriás étrendek a titkai, hanem a megfelelő,adott esetben 1500-1800 kcal-os étrendek - ennyi kalóriát pedig nem lehet egészségesen csak zöldségekből, fehérjékből és zsírokból biztosítani. Annak előbb-utóbb a szervezetünk látja kárát.

  4. Csak a szénhidrátokra kell figyelni! - A 160 grammos szénhidrátdiéta előretörésével egyre többen tanulják meg a szénhidrátok számolását. Ez önmagában egy jó hír, ugyanakkor azt is tudni kell, hogy akifogyni szeretne,annak a szénhidrátok mellett a kalóriákra, a fehérjékre és a zsírokra is figyelmet kell fordítani. Hiszen hiába áll meg a szénhidrátfogyasztásunk napi 160 grammnál, ha mellé túlzóan fogyasztunk pl. a magas zsírtartalmú sajtokból,  szalámifélékből, baconszalonnából, tojásból -  és így bőven túllépjük a fogyáshoz szükséges napi kalóriabeviteli-ajánlásunkat.

  5. Az egészséges alapanyagokból bármennyit ehetek! - Egészséges alapanyagnak tekintjük pl. a dióféléket, mandulát, olívaolajat, tökmagolajat, ezért hajlamosak vagyunk ezeket korlátlanul fogyasztani. Bár ezek az alapanyagok mindenképpen szerepelhetnek a fogyókúrás étrendben, sajnos magas kalóriatartalmúak, így erős mennyiségi korlátozásokkal fogyaszthatóak csak.

  6. A fitt, paleo, szénhidrátcsökkentett termékekből bármennyit ehetek, hiszen egészségesek, nem hizlalnak! - Ezek jellemzők általában csak marketingfogások, amivel a forgalmazók, gyártók csak a saját bevételüket szeretnék biztosítani,növelni. Az egészséges, kiegyensúlyozott testtömegcsökkentő étrend tökéletesen megoldható ezek nélkül a termékek nélkül is. Attól, hogy egy croissant “fitt” elnevezést kap, a tetejére szórnak pár magot, még ugyanúgy magas szénhidrát- és zsírtartalmú és semmivel sem tartalmaz kevesebb kalóriát, mint a sima croissantok. A paleo termékekhez használt maglisztek gyakran magasabb zsírtartalmúak, mint a hagyományos lisztek, így magasabb kalóriatartalmúak is lehetnek a termékek - főleg, ha nyugodt lelkiismerettel 2-3 sütit is bekapunk ebéd után, mert “ebből szabad”.

  7. Ha gluténmentesen étkezem, akkor fogyni fogok - Ez sem igaz sajnos, a gluténmentes étrend is egy újabb trend a sok közül, nem kevés marketing/üzleti háttérrel a háta mögött (kivéve természetesen a diagnosztizált gluténérzékenyek körét). A gluténmentes liszttel készülő termékek energia- és szénhidráttartalmukban nem különböznek a hagyományos termékektől, ráadásul a paleo termékekhez hasonlóan, ha maglisztekből készülknek, még nőhet is a kalóriatartalmuk. Önmagában a gluténmentes étkezés nem fogyáshoz vezetni.

  8. Cukormentes termékekből bármennyit ehetek - a fentiekhez hasonlóan természetesen ez sem igaz. Ha egy pillanatra megálltok egy boltban és gyorsan összevetitek egy cukormentes keksz és egy sima keksz energia- és tápanyagtartalmát, látni fogjátok, hogy nincs érdemi különbség. Egy testtömegcsökkentő étrendben a cukormentes kekszek jobb választások, mint a normál kekszek, de ugyanúgy nem fogyaszthatóak korlátlanul, energia- és szénhidráttartalmukat minden esetben be kell számítani an pi bevitelbe és adott esetben ugyanúgy gyors szénhidrátoknak tekinthetőek, tehát a korábban ismertetett korlátokkal fogyaszthatóak.

  9. Ha mozgok, bármennyit ehetek! - Gyakran gondolják azt a fogyni vágyók, hogy ha elkezdenek mozogni, akkor az étkezéssel már nem kell foglalkozni. Ez sajnos egy tévhit, a sikeres testsúlycsökkentés nagy mértékben múlik az étrenden. Az persze fantasztikus dolog, ha sikerült a rendszeres testmozgást a mindennapokba illeszteni, de a nem megfelelő étrenddel nem fogunk előrébb jutni, a testmozgás eredményei nem fognak jelentkezni.

  10. Jön a nyár, két hét alatt szeretnék lefogyni 10 kg-t! -  Az évek (évtizedek?) alatt ránk rakódott plusz kilók nem fognak hetek alatt eltűnni. A gyors fogyást ígérő csodakúrák, -szerek sosem vezetnek egészséges fogyáshoz, a leadott kilók általában később halmozottan jönnek vissza (jojó-effektus) és közben tönkretesszük az anyagcserénket, a szervezetünket. Nem érdemes ezekbe belevágni, csináljuk a feladatainkat kitartással, fegyelemmel és türelemmel - ekkor fognak a tartós eredmények jelentkezni!

 

Receptajánló (A recepteknél az adagnagyságra mindig figyeljetek!):